Status wspólnika sp. z o.o. wobec nabycia udziałów z majątku wspólnego
Udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nabyte (objęte) przez jednego małżonka ze środków pochodzących z majątku wspólnego wchodzą co prawda w skład tego majątku, jednakże wspólnikiem spółki staje się tylko małżonek będący stroną czynności prowadzącej do nabycia (objęcia) udziałów (art. 1831 KSH oraz art. 31 § 1 KRO).
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 22 października 2019 r. o sygn. I UK 233/18.
Stan faktyczny
Powyższy wyrok zapadł na kanwie postępowania w sprawie o podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej przez wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, który nabył udziały w tej spółce z majątku wspólnego małżonków.
Małżonków obowiązywał ustawowy ustrój majątkowy i do zgonu męża pozostawali w związku małżeńskim. Z małżeństwa pochodził syn urodzony w 1987 r. W 1997 r. podjęto decyzję o zawarciu umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wszystkie udziały w spółce zostały pokryte z majątku wspólnego małżonków, lecz wspólnikiem spółki została jedynie małżonka. Małżonka zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami prawa założyła spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i objęła udziały. Akt założycielski spółki przewidywał, że w razie śmierci wspólnika udziały przechodzą na rzecz jego spadkobierców. W 2007 r. zmarł małżonek wspólnika. Po jego śmierci spadek uzyskali małżonka i syn. Małżonka w sprawie dotyczącej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta